Malowanie proszkowe – co można malować proszkowo?

mężczyzna malujący proszkowo metalowy sprzęt

Malowanie proszkowe zasłużenie cieszy się opinią niezwykle skutecznej i wydajnej metody lakierowania. Dzięki wykorzystaniu siły elektrostatycznej naładowane ujemnie cząsteczki farby są przyciągane do uziemionego detalu, co daje niezwykle gładką, jednolitą powłokę. Estetyczny wygląd pomalowanych elementów to nie jedyna zaleta lakierowania proszkowego. Równe pokrycie powierzchni zapewnia przede wszystkim znakomitą ochronę przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi oraz warunkami atmosferycznymi. Ze względu na wykorzystanie oddziaływania elektrostatycznego nie wszystkie materiały mogą zostać polakierowane w ten sposób. Dlatego warto zawczasu sprawdzić, co można malować proszkowo.

Metale i aluminium – trwałość na lata

Do najpopularniejszych materiałów, które poddawane są lakierowaniu tą techniką, zaliczają się metale oraz aluminium – wynika to z ich znakomitych właściwości przewodzenia, które pozwalają w pełni wykorzystać możliwości oddziaływania elektrostatycznego. Ponadto obrabiane elementy muszą zostać poddane procesowi utwardzania farby w wysokiej temperaturze (około 200°C) bez obaw o uszkodzenie.

Duża skuteczność oraz wysoka jakość uzyskiwanej powłoki sprawia, że malowanie proszkowe jest szeroko wykorzystywane w przemyśle samochodowym – zarówno przy lakierowaniu karoserii, felg, jak i mniejszych części – wykańczaniu metalowych profili, rur, bojlerów, ogrodzeń, ram, elementów maszyn itp. Malowanie proszkowe nie jest ograniczone jedynie do użytku przemysłowego. Szeroka paleta kolorów oraz potencjał dekoracyjny sublimacji sprawia, że malowanym elementom można nadać unikalny wygląd – np. drewna, materiału lub zwierzęcej sierści.

Wszędzie tam, gdzie trzeba stworzyć pozbawioną zacieków, gładką powłokę, lakierowanie proszkowe to znakomity wybór. Technika ta sprawdzi się w szczególności w przypadku części wystawionych na działanie warunków atmosferycznych, zapewniając wysoką trwałość na długie lata.

Nie tylko stal – jakie materiały można malować proszkowo oprócz metali?

Rozwój technologii znacznie poszerzył możliwości lakierowania proszkowego. Dzięki opracowaniu specjalnych powłok przewodzących oraz nowych sposobów utwardzania farby, malowanie proszkowe nie ogranicza się jedynie do metali oraz aluminium. Obecnie metoda ta może zostać wykorzystana do wykończenia materiałów wrażliwych na wysokie temperatury – np. drewna czy płyt MDF. W przypadku takich tworzyw wykorzystuje się m.in. utwardzanie farby za pomocą promieniowania UV. Dzięki tym rozwiązaniom można polakierować meble, karnisze, elementy dekoracyjne, a także szkło oraz ceramikę.

Szafy, regały czy blaty wykończone tą techniką będą charakteryzować się gładką, przyjemną dla oka powierzchnią. Dużym atutem jest brak zacieków oraz innych niedoskonałości, które mogą wystąpić w przypadku malowania farbami ciekłymi. Lakierowanie proszkowe tworzy estetyczną powłokę, która dodatkowo znakomicie zabezpiecza przed deszczem, słońcem oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Takie rozwiązanie to znakomity wybór w przypadku np. drewnianych mebli ogrodowych.

Ocynkownia Ogniowa w Owadowie oferuje możliwość profesjonalnego malowania proszkowego. Zapoznaj się z naszą ofertą! Zapraszamy do kontaktu!

Tags

3 comments

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

top