Jak chronić metal przed korozją? Najlepsze metody

metal pokryty korozją

Metal to wyjątkowo wytrzymały materiał, który pozwolił człowiekowi dotrzeć między gwiazdy, jak i penetrować głębiny oceanu. Mimo przysłowiowej twardości warunki atmosferyczne mogą przyczynić się do powstawania rdzy. Korozja osłabia strukturę metalu i tworzy głębokie wżery, które psują walory estetyczne oraz konstrukcyjne materiału. W jaki sposób zabezpieczyć metal przed korozją?

Malowanie proszkowe – ochrona przed korozją i doskonały wygląd

Lakierowanie proszkowe stanowi nie tylko doskonałą alternatywę wobec tradycyjnego malowania na mokro, ale to również świetny sposób na zabezpieczenie metalu przed korozją. W przeciwieństwie do płynnych lakierów malarnie proszkowe wykorzystują – zgodnie z nazwą – farbę pod postacią granulatu. Jej nanoszenie odbywa się dzięki wykorzystaniu pola elektrycznego, co pozwala uzyskać niezwykle gładką i jednolitą powierzchnię.

Podczas malowania proszkowego nie są wykorzystywane ciekłe rozpuszczalniki, dzięki czemu farba nie spływa z elementów. Eliminuje to ryzyko powstawania zacieków oraz ominięcia trudno dostępnych miejsc, takich jak załamania lub wnętrza złożonych elementów. Ma to wpływ nie tylko na wygląd pomalowanej części, ale również na ochronę przed korozją. Jednolita powłoka skutecznie odcina metal od działania czynników atmosferycznych oraz tlenu, dzięki czemu już pojedyncza warstwa oferuje skuteczną zaporę przeciwko korozji.

Lakierowanie proszkowe ma również szereg innych zalet. Przede wszystkim możliwość pokrycia metalu dodatkowymi powłokami znacznie zwiększa ich odporność na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Tym sposobem zyskujemy pewność, że nawet uderzenie lub kontakt ze szkodliwymi substancjami nie stworzy okazji do powstania korozji. Oprócz tego malowanie proszkowe pozwala nadać elementom dowolny kolor, a także fakturę, przez co metalowe przęsła mogą z powodzeniem imitować drewno lub inne tworzywa.

Ocynkowanie – trwałość na długie lata

Jeżeli poszukujemy najskuteczniejszej metody zabezpieczenia metali, to wybór może być tylko jeden. Ochrona metali przed korozją z użyciem ocynkowania stanowi podstawę w przemyśle morskim, a trudno znaleźć bardziej nieprzychylne środowisko dla metalu niż morza i oceany. Części mogą zostać pokryte powłoką cynkową na cztery różne sposoby: natryskowo, galwanicznie, proszkowo i ogniowo – z czego ta ostatnia jest preferowanym rozwiązaniem ze względu na szybkość procesu oraz wytrzymałość powłoki.

Ocynkowanie ogniowe tworzy wyjątkowo trwałą warstwę wokół elementu, która chroni ją całkowicie przed wpływem warunków atmosferycznych. Zalety te są znane również w przemyśle budowlanym oraz motoryzacyjnym, gdzie do budowy nadwozi wykorzystywana jest stal niestopowa lub niskostopowa. Uzyskana w czasie ocynkowania powłoka jest odporna na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu mamy pewność, że warstwa zapewni skuteczną ochronę przez długi czas. Oprócz niezrównanej wytrzymałości ocynkowanie ma jeszcze jedną zaletę. Proces można przeprowadzić przed malowaniem metalu, co daje okazję do połączenia walorów ocynkowania z dodatkową ochroną, jaką zapewnia malowanie proszkowe. Dobrym rozwiązaniem jest także system duplex, będący połączniem obydwóch metod ochrony. 

Przeczytaj również: malowanie proszkowe – co można malować proszkowo?

One comment

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

top