Malowanie proszkowe – zasady BHP

mężczyzna maluje proszkowo zgodnie ubrany w specjalną odzież z zasadami BHP

Malowanie proszkowe to bardzo szybki i ekonomiczny sposób na dokładne pokrycie wybranych powierzchni solidną powłoką malarską. Aby malowanie przebiegało bezpiecznie dla lakierników muszą być oczywiście zachowane stosowne zasady bezpieczeństwa w trakcie malowania proszkowego. Zobacz, jakie!


Kto jest uprawniony do malowania proszkowego?

Zgodnie z aktualnymi przepisami BHP usługa malowania proszkowego może być wykonywana wyłącznie przez osoby pełnoletnie. Warto wspomnieć także o tym, że lakiernicy muszą być poinformowani o aktualnych zagrożeniach. Ogromną rolę odgrywa także dobry stan zdrowia. Osoby, które oferują usługi malowania proszkowego muszą wykonać stosowne badania lekarskie i systematycznie je powtarzać.

Profesjonalny ubiór

Osoba malująca proszkowo zgodnie z przepisami BHP musi posiadać oczywiście stosowny strój. Niezbędne są okulary ochronne, specjalne rękawice, ochronniki uszu i maska ochronna, która zasłania twarz. Każdy pracodawca ma obowiązek dostarczenia swoim pracownikom wcześniej wymienionych elementów stroju. Bardzo ważne jest również to, aby ich jakość wykonania stała na bardzo wysokim poziomie. Nawet przy niewielkim uszkodzeniu niezbędna jest wymiana uszkodzonego stroju na nowy.

Malowanie proszkowe zasady BHP

Podczas malowania proszkowego należy zadbać nie tylko o odpowiedni strój. Ogromną rolę odgrywa także przygotowanie miejsca pracy. Kluczem do sukcesu jest zapewnienie dobrej wentylacji. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt malowania proszkowego należy zadbać także o odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy, dzięki czemu będzie można liczyć na ciekawy efekt końcowy. Bez dobrego oświetlenia bardzo trudno będzie idealnie nałożyć powłokę. Lakiernicy powinni również przygotować się na mniejsze lub większe awarie, które mogą stanowić duże zagrożenie. Podczas awarii należy jak najszybciej wyłączyć zasilanie. Dużym błędem jest kontynuowanie prac malarskich, gdy zauważy się awarię.

Cenne wskazówki

Podczas malowania proszkowego pod żadnym pozorem nie można dotykać zbiornika z farbą. Ta sama zasada dotyczy także zaworu farby zwłaszcza, jak charakteryzuje się on bardzo niskim oporem elektrycznym. W żadnym wypadku nie można zdejmować osłon i zabezpieczeń. Jeżeli maszyna jest na chodzie, to oczywiście nie można pozostawiać jej bez nadzoru. Na miejscu pracy nie można także używać otwartego ognia i palić papierosów. Podczas wykonywania prac malarskich lakiernicy powinni skupić się również na tym, aby utrzymać prawidłową pozycję ciała. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa podczas pracy warto używać specjalnego obuwia przewodzącego elektryczność. Warto zadbać także o porządek na miejscu pracy, dzięki czemu będzie można uniknąć przypadkowym wypadkom. Na samym końcu należy wspomnieć o tym, że wszystkie narzędzia i urządzenia o napędzie mechanicznym zgodnie z przepisami podlegają okresowym przeglądom. Terminowo należy przeprowadzać także badania na skuteczność zerowania. Najlepiej korzystać z usług rzetelnych firm i inwestować w profesjonalny sprzęt od renomowanego producenta, który nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie.

Zobacz także: Malowanie proszkowe – jak przygotować powierzchnię?

Tags

One comment

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

top