Malowanie proszkowe – jak przygotować powierzchnię?

mężczyzna sprawdzający powierzchnię przedmiotu malowanego proszkowo

Lakierowanie z użyciem farb proszkowych wykorzystuje zjawiska oddziaływania elektrostatycznego, aby stworzyć gładką, doskonale przylegająca powłokę. Ze względu na swoje liczne zalety oraz doskonałe własności lakierów ten rodzaj malowania stał się niezwykle popularny we wszystkich gałęziach przemysłu. Natrysk elektrostatyczny i elektrokinetyczny charakteryzuje się również wysoką wydajnością. W przeciwieństwie do farb ciekłych nadmiar lakieru proszkowego można wykorzystać ponownie, a brak szkodliwych rozpuszczalników sprawia, że metoda jest mniej szkodliwa dla środowiska. Jednakże, aby uzyskać perfekcyjną powłokę, należy wcześniej zadbać o należyte przygotowanie elementu do malowania.

Czysta powierzchnia gwarancją skuteczności

Nawet wykorzystanie najlepszych farb proszkowych nie zagwarantuje stworzenia odpowiedniej powłoki, jeżeli lakierowany element nie zostanie odpowiednio przygotowany. Ze względu na właściwości oddziaływania elektrostatycznego wszystkie zabrudzenia mogą doprowadzić do nierównego nałożenia lakieru. To z kolei spowoduje powstawanie nierówności, pękanie powierzchni oraz obniżenie wytrzymałości farby. Z tego powodu gruntowne oczyszczenie jest niezbędnym elementem lakierowania.

Zobacz naszą ofertę na malowanie proszkowe.

Przygotowanie powierzchni pod malowanie proszkowe obejmuje odtłuszczanie, piaskowanie, odpylanie, suszenie oraz – w zależności od zlecenia – pokrycie elementu warstwą antykorozyjną dla zapewnienia dodatkowej ochrony. Do oczyszczania powierzchni wykorzystywane jest również mycie elementu za pomocą wody, rozpuszczalników, emulsji oraz płukanie alkaliczne.

Kąpiel chemiczna czy obróbka mechaniczna – przygotowanie powierzchni do malowania proszkowego

Po oczyszczeniu elementu należy zadbać o to, aby jego powierzchnia zyskała odpowiednią chropowatość – dzięki temu malowanie proszkowe będzie w pełni skuteczne. W zależności od materiału, z którego został wykonany element, można zastosować obróbkę chemiczną lub mechaniczną.

  • Metoda chemiczna – ten rodzaj obróbki wykorzystuje się podczas przygotowania stopów żelaznych lub metali nieżelaznych. Proces fosforowania cynkowego jest jednym z najpopularniejszych rodzajów obróbki chemicznej ze względu na świetne przygotowanie podłoża oraz poprawę właściwości antykorozyjnych. Fosforowanie żelazne jest tańszą opcją, które jednak nie zapewnia tak wysokiego stopnia ochrony, co użycie cynku. Elementy wykonane ze stopu aluminium przygotowywane są do malowania poprzez chromianowanie. Wszystkie powyższe metody mogą odbywać się poprzez natrysk lub zanurzenie.
  • Metoda mechaniczna – w tym wariancie do nadania odpowiedniej chropowatości wykorzystywana jest metoda strumieniowo-ścierna. Jak wskazuje nazwa, element jest omiatany strumieniem ścierniwa, które nie tylko przygotowuje powierzchnię, ale i oczyszcza ją poprzez oderwanie zanieczyszczeń (rdza, lakier, zendra itp.). Stopień obróbki powierzchni zależy od wykorzystanego ścierniwa, które obejmować może piasek, śrut staliwny, kwarc, mikrokulki szklane, żużel, elektrokorund lub śrut nierdzewny.

Zobacz także: co można malować proszkowo?

Tags

4 comments

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

top