Sprzęt do malowania proszkowego – co jest niezbędne?

mężczyzna w warsztacie wyposażonym w sprzęt do malowania proszkowego

Malowanie proszkowe w krótkim czasie przeszło drogę od wyspecjalizowanej i drogiej metody lakierowania, po ogólnodostępny sposób, który stosowany jest praktycznie wszędzie – od części samochodowych, sprzętu AGD po stelaże i słupki uliczne. Jakiego sprzętu do malowania proszkowego potrzebujemy, aby stworzyć idealnie gładką i jednolitą powłokę na metalowych powierzchniach?

Malowanie proszkowe – co musimy wiedzieć, zanim przystąpimy do pracy?

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego malowania, oczyszczenie elementu przed lakierowaniem stanowi jedną z najważniejszych czynności podczas całego procesu. Możemy posiadać najlepsze narzędzia, ale jeżeli nie dopilnujemy czyszczenia, na powierzchni powstaną nierówności, efekt „skóry pomarańczowej” oraz inne niedoskonałości.

Malowanie proszkowe jaki sprzęt jest potrzebny?

Rodzaj wykorzystanych urządzeń zależy naturalnie od wielkości zakładu oraz rodzaju świadczonych usług. Te czynniki determinują paramenty kluczowego elementu wyposażenia, jakim jest kabina do przeprowadzania natrysku. Jej powierzchnia określa maksymalny rozmiar malowanych części, a co za tym idzie stosowanego wyposażenia. W przypadku dużych elementów wybierany jest nieraz zautomatyzowany sprzęt do malowania proszkowego, który umożliwia szybką i dokładną pracę. Niektóre lakiernie stosują rozkładane, a nawet dmuchane namioty, dające możliwość stworzenia miejsca do pracy na świeżym powietrzu lub wewnątrz hali produkcyjnej. Niezależnie od rodzaju komory, ważne jest zadbanie o wentylację, czystość oraz sprzęt, umożliwiający odzyskanie nadmiaru farby.

Pistolet do natrysku to podstawowe narzędzie pracy podczas lakierowania proszkowego. Aplikator wykorzystuje sprężone powietrze do nanoszenia farby na uziemiony element, dlatego metodę tą zwykle stosuje się podczas lakierowania części metalowych. Podczas wyboru pistoletu musimy określić swoje potrzeby, które wyłonią najlepszy model. Zbiornik na farbę, waga, długość przewodu oraz wielkość aplikatora determinują jego użyteczność w naszym warsztacie. Mniejsze modele nadają się dobrze dla lakierni, specjalizujących się w mniejszych zamówieniach lub komorach, gdzie malowane są detale. Z kolei duże pistolety to lepszy wybór w przypadku lakierowania elementów konstrukcyjnych, części samochodowych bądź podobnych komponentów.

Urządzenia do malowania proszkowego obejmują również piec do wypalania. Wysoka temperatura jest niezbędna, aby lakier stopił się i utworzył jednolitą powłokę, która następnie zostanie utwardzona. Pominięcie tego procesu lub obróbka termiczna w niewłaściwych warunkach stworzy niskiej jakości powłokę o nikłych walorach estetycznych i ochronnych. Piec musi osiągać stabilną temperaturę od 180 do 200° Celsjusza, a także być na tyle duży, aby pomieścić polakierowany komponent w całości.

Wszystkie wymienione powyżej elementy są jednakowo ważne w warsztacie lakierniczym – brak jednego z nich uniemożliwia przeprowadzenie skutecznego malowania. Naturalnie podczas czyszczenia i malowania można wykorzystać różne dodatkowe urządzenia, aby przyśpieszyć pracę. Piaskarka doskonale poradzi sobie podczas przygotowania elementu do lakierowania, natomiast różnego rodzaju dysze pozwolą szybciej nanosić farbę na konkretne rodzaje komponentów.

Przeczytaj również: malowanie proszkowe – zasady BHP.

Tags

One comment

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

top