Malowanie proszkowe – najczęstsze problemy. Jakie piece i suszarki zastosować?

mężczyzna sprawdzający efekty malowania proszkowego

Malowanie proszkowe zasłużenie zyskało sobie opinię najskuteczniejszej metody lakierowania i zabezpieczenia powierzchni metalowych. Uzyskana powłoka jest nie tylko gładka, ale również odporna na działanie czynników atmosferycznych, korozji, wysokich temperatur, uszkodzeń mechanicznych oraz chemicznych. Lakierowanie proszkowe, jak każda metoda, może jednak nie przynieść oczekiwanych rezultatów, jeżeli zabraknie odpowiedniego doświadczenia lub przygotowania materiałów. Na co uważać przy malowaniu proszkowym?

Czyszczenie i dobór farby – malowanie proszkowe najczęstsze problemy

  • Chropowata powierzchnia – jedną z największych zalet lakierowania elektrostatycznego jest ogromna wydajność i dokładność podczas nakładania farby w proszku. Dzięki temu powstaje gładka, jednolita powłoka o doskonałych parametrach. Może się zdarzyć, że farba po utwardzeniu jest chropowata, a na powierzchni pojawił się efekt „skórki pomarańczowej”. Związane jest to z nierównością elementu, który nie został należycie oczyszczony oraz przygotowany do obróbki. Przed rozpoczęciem malowania część powinna przejść kąpiel chemiczną, piaskowanie i suszenie, natomiast podczas nakładania lakieru trzeba zadbać o odpowiednią grubość powłoki.
  • Różnice w kolorze – podczas malowania może wystąpić zjawisko „wstecznej jonizacji”, które zaburza przepływ oraz przyleganie drobinek farby do elementu. W efekcie barwa dwóch polakierowanych elementów może się różnić po skończeniu wygrzewania. Aby uniknąć wszelkich niedoskonałości, należy prowadzić pistolet do nakładania farby w równej odległości oraz nałożyć powłokę o umiarkowanej grubości, która zostanie w wypalona w takiej samej temperaturze, co inne elementy.
  • Nietrwała powłoka – podczas malowania proszkowego możemy wybierać spośród kilku rodzajów farb (epoksydowe, poliestrowe, epoksydowo-poliestrowe, poliuretanowe, silikonowe), które charakteryzują się różną odpornością na czynniki zewnętrzne. Niektóre z nich lepiej sprawdzają się do malowania elementów wystawionych na działanie słońca, inne natomiast gorzej znoszą promienie UV. Z tego powodu warto mieć na uwadze przeznaczenie elementów, zanim trafią one do lakierni proszkowej.

Suszarka i piec – malowanie proszkowe najczęstsze problemy

Skuteczność malowania proszkowego zależy od wcześniejszego przygotowania materiału. Obok tłuszczu i warstw poprzedniego lakieru największym zagrożeniem dla lakieru jest wilgoć. W celu usunięcia wszelkich śladów wody stosowane są suszarki, nagrzewające się do temperatury 150 stopni Celsjusza. Zapewniają one odpowiednie przygotowanie elementu przed finalnym nagrzewaniem w piecu, dzięki czemu uzyskana powłoka spełni wymagania nawet najbardziej wymagających klientów. Oprócz suszarki w każdym zakładzie musi znaleźć się piec, który umożliwia osiągnięcie stałej temperatury maksymalnej 220 stopni Celsjusza. Pod wpływem ciepła cząsteczki farby ulegną roztopieniu, stworzą jednolitą warstwę, po czym zostaną utwardzone. Osiągnięcie podanych wyżej temperatur jest niezbędnym elementem malowania proszkowego, bez którego niemożliwe jest dokładne polakierowanie części.

Zobacz również: malowanie proszkowe – oferta

Tags

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

top