Cynkowanie wysokotemperaturowe drobnych elementów

drobne metalowe elementy ocynkowane wysokotemperaturowo

Zabezpieczenie metalu przed korozją to jedno z najważniejszych etapów obróbki metalowych części. Nawet ściśle przylegająca warstwa farby proszkowej nie jest w stanie zapewnić pełnej ochrony przed rdzą, dlatego niezbędne jest wykorzystanie bardziej wydajnej metody. Cynkowanie ogniowe to obecnie najskuteczniejszy sposób na stworzenie warstwy antykorozyjnej, która sprawdzi się nie tylko w przypadku dużych elementów.

Ochrona zahartowana w ogniu

Cynkowanie wysokotemperaturowe polega na zanurzeniu metalowych części w specjalnej wannie, wypełnionej płynnym cynkiem, rozgrzanym do temperatury około 450° Celsjusza. Podczas kąpieli zachodzi reakcja pomiędzy żelazem a cynkiem, dzięki czemu powstaje stop obydwu pierwiastków. Sam proces nie jest bardzo czasochłonny, gdyż wystarczy kilkanaście minut kąpieli, aby zapewnić częściom stuprocentową ochronę przed korozją. Co więcej, cynkowanie ogniowe gwarantuje również doskonałe zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Związane jest to z właściwościami uzyskanej powłoki, której warstwy są twardsze od stali miękkiej, dzięki czemu uderzenia nie są w stanie uszkodzić samego elementu. Jednocześnie domieszka miękkiego i elastycznego cynku sprawia, że powłoka dobrze amortyzuje uderzenia.

W efekcie cynkowanie ogniowe tworzy wyjątkowo solidną zaporę przeciwko korozji, która nie wymaga dodatkowego wsparcia ze strony lakieru. Oczywiście części można dodatkowo pomalować proszkowo, co nie tylko zapewni kolejną linię ochrony przed czynnikami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi, ale również poprawi walory estetyczne elementu. Nawet w przypadku uszkodzenia wierzchnich warstw powłoki, metal wciąż jest zabezpieczony, gdyż niższe części osłony są na stale zespolone z powierzchnią części na poziomie atomowym i zapewniają jej ochronę elektrochemiczną. Te właściwości sprawiają, że elementy zyskują zabezpieczenie na wiele dekad.

Jak ocynkować ogniowo drobne elementy?

Kąpiel w płynnym cynku przeprowadzana jest poprzez zanurzenie części podwieszonych na specjalnych rusztowaniach. Ze względu na ilość pracy potrzebnej do zamontowania w ten sposób niewielkich przedmiotów, przygotowanie do cynkowania zajmowałoby zbyt wiele czasu. Aby temu zapobiec, drobne elementy są obrabiane w specjalnych piecach z wirówkami. Uprzednio oczyszczone części są umieszczane w koszach, które zapobiegają gubieniu się elementów oraz zapewniają swobodny przepływ cieczy podczas kąpieli. W efekcie cynkowanie ogniowe z odwirowaniem skutecznie zabezpiecza duże partie takich części jak:
– zawiasy;
– podkładki;
– nakrętki;
– śruby;
– przylistki;
– niewielkie wsporniki;
– małe części ze stali.

Ocynkowanie wysokiej jakości

Najlepszą gwarancją skutecznego zabezpieczenia części jest sprawdzony zakład, w którym pracują doświadczeni pracownicy. Ocynkownia ogniowa w Owadowie to nowoczesna lakiernia, oferująca swoim klientom kompleksowe usługi w dziedzinie zabezpieczenia elementów metalowych o zróżnicowanych rozmiarach. Jednocześnie zakład posiada własną lakiernię proszkową, dzięki czemu na miejscu można przeprowadzić zarówno ocynkowanie ogniowe, jak i malowanie w systemie DUPLEX.

Ocynkownia ogniowa w Owadowie posiada specjalistyczny piec z wirówką umożliwiający cynkowanie wysokotemperaturowe drobnych metalowych elementów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą! 

Przeczytaj także: Cynkowanie ogniowe. Na czym polega?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

top