System duplex – czyli jak połączyć zalety cynkowania ogniowego i malowania proszkowego

mężczyzna podczas pracy, wykonuje malowanie proszkowe po ocynkowaniu, czyli system duplex

System duplex to nowoczesna metoda ochrony wyrobów stalowych, która bazuje się na zapewnianiu jednoczesnej ochrony korozyjnej za pomocą powłoki cynkowej oraz zewnętrznej powłoki lakierowej. Jej zastosowanie łączy w sobie protekcyjne właściwości cynku z barierową specyfiką polimerów, co pozwala na uzyskanie optymalnej trwałości wyrobów i konstrukcji stalowych.

Charakterystyka powłoki duplex

Struktura powłok systemu duplex zawiera specyficzną dla cynkowania ogniowego warstwę przejściową, która znajduje się bezpośrednio nad powierzchnią stali. Jej struktura zbudowana jest z faz międzymetalicznych. Powłoki zawierają też warstwę cynku. Nad warstwą metaliczną dodatkowo znajduje się warstwa lakierowa, działająca jako bariera oddzielająca powłokę cynkową przed oddziaływaniem korozji. Zależnie od potrzeb, powłoka lakierowa może być zbudowana z jednej lub kilku kolejno nakładanych warstw. Malowanie w systemie duplex zwykle odbywa się proszkowo. co pozwala na ograniczenie do jednej warstwy. Zastosowanie odpowiednich metod pozwala na wydłużenie okresu ochronnego do nawet 100 lat. Cynkowanie ogniowe przed malowaniem proszkowym tworzy powłoki o trwałości 1,5 – 2,7 razy większej, niż w przypadku stosowania tych metod osobno w warunkach korozyjnych.

Zastosowanie systemów duplex

Malowanie w systemie Duplex znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Metoda ta z powodzeniem sprawdza się w środowiskach przemysłowych, zapewniając ochronę podłoży stalowych przez nawet 20 lat bez konserwacji. Zastosowanie tego systemu rozszerza też możliwości wykorzystania powłok cynkowych w obszarach, w których występuje tworzenie się rozpuszczalnych soli cynku oraz środowiskach o wartości pH poza zakresem 6-12. System duplex niweluje też prawdopodobieństwo przechodzenia jonów z uzyskanej powłoki do środowiska, w tym również do wód gruntowych. Metoda ta pozwala jednocześnie na uzyskanie wyjątkowego efektu dekoracyjnego, ostrzegawczego czy informacyjnego, ze względu na brak ograniczenia do zastosowania szarometalicznego odcienia warstwy cynkowej. Powierzchnia może być malowana praktycznie dowolnym kolorem z palety RAL.

Specyfikacja powłoki proszkowej na podłożu ocynkowanym

Spoiwem w farbach proszkowych mogą być żywice akrylowe, poliestrowe, epoksydowe i poliuretanowe. W zastosowaniach zewnętrznych z reguły używa się farb epoksydowych i poliuretanowych. Obecnie dużą popularność zyskują tez odmiany proszkowe hybrydowe, które powstają na bazie epoksydowo-poliestrowych kopolimerów. Farby proszkowe utwardzane są pod wpływem wysokiej temperatury, sięgającej 160-190 stopni C. Ich zastosowanie sprawdza się w przypadku powłok o grubości 60-150 µm, zapewniając skuteczną ochronę przed korozją na wiele lat. Powłoka uzyskana ten sposób powinna mieć równomierny połysk i kolor, a na jej powierzchni ocenianej z odległości 3 metrów i od kątem 60 stopni nie mogą być widoczne wtrącenia, pęcherze, zacieki, plamy, zadrapania, wgłębienia, kratery czy nadmierne chropowatości. Nie są dopuszczalne także rysy sięgające aż do metalu podłoża.

Przeczytaj także: Malowanie proszkowe. Dlaczego tak skutecznie chroni przed korozją?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

top