Malowanie proszkowe – dlaczego tak skutecznie chroni przed korozją?

malowanie proszkowe a ochrona przed korozją

Malowanie proszkowe to niezwykle skuteczna metoda malowania, która zapewni nie tylko doskonałe walory estetyczne, ale również chroni element przed korozją. Dzięki strukturze i metodzie nanoszenia farby, uzyskana powłoka charakteryzuje się znakomitą odpornością na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Poniższy artykuł wyjaśni, z czego wynika wysoka skuteczność lakierowania proszkowego.

Przygotowanie elementu – fundament sukcesu

Zanim przedmiot trafi do komory natryskowej, musi najpierw przejść proces oczyszczania. Etap ten zakłada piaskowanie, odtłuszczanie i odpylanie w celu usunięcia jakichkolwiek zabrudzeń oraz resztek starych powłok. Elementy przechodzą również kąpiel chemiczną, która gwarantuje odpowiednie przygotowanie do pracy. Już w tym momencie na przedmiot może zostać nałożona pierwsza warstwa antykorozyjna.

Zobacz więcej: Malowanie proszkowe – jak przygotować powierzchnię?

Precyzja w każdym calu – malowanie lakierami proszkowymi

Zasadnicza różnica pomiędzy lakierowaniem tradycyjnym a proszkowym polega na sposobie nakładania farby. W miejsce lakierów ciekłych, malarnie proszkowe korzystają z farb pod postacią drobnych granulek, natomiast nakładanie warstw wykorzystuje oddziaływanie elektrostatyczne. Malowany element jest uziemiony, co przyciąga naładowane ujemnie cząsteczki lakieru. Tym sposobem farba dociera do najmniejszych zakamarków i tworzy równą, pozbawioną skaz powłokę.

Skład farby i ochrona przed korozją

Wysoka precyzja malowania proszkowego pomaga stworzyć skuteczną warstwę przeciwko korozji. Wiąże się to z niedopuszczeniem tlenu pod powłokę lakieru, co nie pozwala na zachodzenie reakcji katodowej – czyli powstawania nalotu, który popularnie określamy jako rdzę. Dzięki właściwościom izolacyjnym farb proszkowych pomalowany element jest całkowicie chroniony przed wodą oraz powietrzem, co znacząco wpływa na jego żywotność.

Oprócz reakcji katodowej należy również zapobiec reakcji anodowej – powstawaniu jonów żelazowych na powierzchni elementu. Jest to niezwykle ważny aspekt ochrony metalu, gdyż w wyniki reakcji anodowej rdza może pojawić się pod powierzchnią farby, co znacznie utrudnia jej wykrycie. Proszkowe malowanie korzysta z lakierów, które zawierają duże ilości przewodzących pigmentów, na przykład pyłu cynkowego. Tym sposobem metal jest skutecznie chroniony przed korozją, a także uszkodzeniami mechanicznymi, warunkami atmosferycznymi oraz chemikaliami.

Nawet farby proszkowe, które nie wykorzystują pigmentów antykorozyjnych, zapewniają wysoki poziom ochrony. W tym wypadku ich skuteczność opiera się na stworzeniu szczelnej warstwy, która nie dopuszcza do przewodzenia ładunków elektrycznych, wody oraz tlenu, co eliminuje możliwość zachodzenia reakcji anodowej i katodowej.

Niezależnie od wybranego lakieru, metoda proszkowa zapewnia znakomite parametry ochrony, które znacznie przewyższają tradycyjne metody malowania. W przeciwieństwie do lakierów ciekłych, farby proszkowe nie tworzą zacieków, bąbli oraz skaz, które mogłyby doprowadzić do powstawania korozji na powierzchni pomalowanego elementu.

Tags

2 comments

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

top